Vše, co potřebujete vědět o mořských plodech

Vše, co potřebujete vědět o mořských plodech Zdroj: Shutterstock.com

Mořské plody jsou stále vyhledávanější a oblíbenější pochoutkou pro naše jazýčky. Stejně tak jsou lépe dostupné než dříve. Jak si dary moře nejlépe vychutnat? Přinášíme vám kompletní "manuál".

Slovní spojení mořské plody nebo dary moře označuje mořské živočichy určené pro konzumaci. Řadíme sem:

  • hlavonožce: sépie, kalamáry, chobotnice
  • korýše: kraby, mořské raky, krevety, langusty, humry
  • měkkýše: ústřice, srdcovky, slávky

Čím jsou pro nás dary moře prospěšné?

Mořské plody obsahují velké množství prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin, hodně železa a dalších minerálů jako je jód, fosfor, vápník, hořčík, draslík a selen. Nalezneme v nich také vitamíny A, skupiny B a vitamín H (biotin), stejně tak velké množství bílkovin. Další výhodou je, že jsou nízkokalorické, obsahují málo tuku, a jsou tak vhodné ke konzumaci i během diety.

Dary moře přispívají k celkové duševní pohodě, chrání náš mozek před poškozením nebo ztrátou paměti, pozitivně ovlivňují naše učící schopnosti. Dále pak příznivě působí na celý oběhový systém, chrání nás před krevními sraženinami a tím nám pomáhá předcházet vzniku infarktu, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, zvyšují obranyschopnost celého organismu.

Zdroj: Shutterstock.com

Mohou být dary moře i škodlivé?

Ano, bohužel výjimečně mohou. Může se v nich totiž objevit rtuť, jež by mohla ohrozit vývoj lidského plodu, proto by mořské plody raději neměly konzumovat těhotné ženy. Před případnou rtutí se můžeme chránit delší tepelnou úpravou, vyhnout bychom se měli velmi přerostlým starým rybám (zejména makrely a žraloci), u kterých nejvíce hrozí výskyt rtuti. Výjimečně bychom v mořských plodech mohli nalézt škodlivé bakterie. Lidé s onemocněním ledvin a alergici by si měli dávat pozor na zkonzumované množství, běžné množství jim prospívá stejně jako zdravým lidem, ale nadměrná konzumace by jim mohla uškodit.

strana 1 / 4
Autor:
Publikováno: 15. 6. 2017 14:29 Nahlásit obsah