Gastronomický kalendář na květen: Rebarbora

Gastronomický kalendář na květen: Rebarbora

V minulosti rostla jako plevel, nyní je v gastronomickém světě ceněnou a vyhledávanou ingrediencí. Na první pohled nevzhledná, ale přitom velmi chutná zelenina, která je využívána spíše jako ovoce. Rebarbora vévodí gastronomickému kalendáři v měsíci květnu. Vychutnejte si májové dny s našimi rebarborovými recepty!

Rebarbora neboli reveň je vytrvalá rostlina, která dosahuje téměř metrové výšky. Její listy připomínají lopuch, ke konzumaci jsou však vhodné pouze řapíky, které mají zelenou, růžovou nebo červenou barvu. V našich podmínkách se reveň sklízí od konce května do poloviny června. Podle lidové pranostiky se má jíst maximálně do sv. Jana (24. června), poté už ztrácí na chuti z důvodu vysokého obsahu kyseliny šťavelové.

Rebarbora jako ingredience zdraví

Domovinou rebarbory je Tibet a Čína, kde zaujímá významnou úlohu především v bylinném léčitelství. Rovněž je ceněna v arabském léčitelství, právě díky arabským obchodníkům byla rozšířena v 19. století do Evropy. Je významným zdrojem vitamínu B a kyseliny pantotenové, která je důležitá pro zdravou pleť a vlasy. Obsahuje kyselinu listovou významnou pro krvetvorbu, účinné přispívá k ničení škodlivých mikroorganismů a díky vysokému obsahu vápníku je také doporučována ženám v klimakteriu. Pokud máte pár kilo navíc, rebarbora je pro vás to pravé, protože na sebe váže tukové látky.

I zde však platí pravidlo všeho s mírou. Díky vysokému obsahu kyseliny šťavelové se nesmí konzumace rebarbory přehánět, může totiž podráždit zažívací ústrojí a vyvolat revmatické potíže.

Zelenina v roli ovoce

Rebarbora se řadí mezi zeleninu, přestože má v kulinářském světě využití spíše jako ovoce. Díky své pikantní kyselé chuti je oblíbenou přísadou moučníků a knedlíků, vyrábí se z ní džemy, kompoty a ovocné omáčky. V dušené podobě je také skvělou přílohou k masu. V Itálii je nejoblíbenější v podobě reveňového aperitivu Rabarbaro.

Reveň konzumujte vždy tepelně opracovanou, nikdy ne syrovou. Řapíky je třeba před tepelnou úpravou oloupat. Pozor na hliníkové nádobí, hliník reaguje s kyselinou šťavelovou a potravinu tak znehodnocuje.

strana 1 / 4
Autor:
Publikováno: 23. 5. 2017 11:02 Nahlásit obsah