Jak začít s veganstvím bez stresu a strádání

Jak začít s veganstvím bez stresu a strádání Zdroj: shutterstock.com

Zdravý životní styl se pomalu rozšiřuje a mnoho lidí se ubírá cestou uvědomělejšímu přístupu k životu. Bezesporu k takovému přístupu patří i způsob našeho stravování. Etické, filozofické i zdravotní důvody nás mohou přivést k základní myšlence veganství - tedy odmítání konzumace živočišných produktů.

Pokud je vám tato myšlenka blízká, ale nevíte, jak začít, máme pro vás několik rad, které by vám mohly cestu usnadnit.

Zajděte si do restaurace na kvalitní veganské jídlo

Pro mnoho lidí je nepředstavitelné, co vlastně vegani jedí. S čistým svědomím můžeme říct, že jedí úplně normálně. Pokud si myslíte, že být vegan se rovná jíst trávu a zrní, jste na velkém omylu. Vyhledejte si nejbližší veganskou restauraci, nechte si uvařit mistry veganské kuchyně a nalaďte se na nový životní styl. Zdroj: shutterstock.com

Vyhledejte vegana průvodce

Ideálním stavem je nechat se "tajuplným" světem veganů provést. Člověk, který je už ve veganství zběhlý, vám poradí, kde nejlépe nakupovat, co nakupovat a jak jídla kombinovat. Divili byste se, kolik existuje skvělých veganských potravin, o kterých nemáte ani tušení, a přitom kolem nich v obchodě procházíte každý den.

Všechno jde, když se chce

"Já bych dokázala být bez masa, ale kafe bez mlíka nevypiju" - tuhle větu slýcháváme snad nejčastěji ze všech. Lidí schopných nejíst maso je už dnes hodně, ale bez mléka a mléčných produktů si život nedokáží představit. Vegani si proto začali vyrábět mléka i sýry rostlinného původu. Některé jsou tak lahodné, že klasické kravské mléko vám bude připadat jako zakalená voda bez energie, živin a chuti.

To stejné platí o mase. Na trhu je velké množství produktů nahrazujících chutí a strukturou maso a masné výrobky. Veganské sýry se dokonce taví jako klasický eidam. Takže pokud patříte k těm, co by chuť mléka, másla, sýrů či uzenin postrádali, veganských produktů v těchto variantách je dnes opravdu mnoho. Zdroj: shutterstock.com

Vyhledejte dobrý obchod

Vědět, kam jít nakoupit, je základ. Vyhledejte ve svém okolí obchod, kde nebudete mít problém sehnat vše, na co jste doteď byli zvyklí - od majonézy, párků, zmrzliny až po pizzu. Pokud jste z menšího města, problém vyřešíte nákupy z bioobchodů online. Postupem času zjistíte, že už třeba ani náhražky nebudete potřebovat. Ale do začátku, proč ne. Přechod na veganství si snažte co nejvíce zjednodušit.

Poznávejte nové potraviny

Projděte se svým obchodem a koukejte i tam, kam jste se nikdy dřív nedívali. Zaměřte se na regály se zdravou výživou a také obhlédněte chladící box. V klasických řetězcích už seženete prakticky všechno, co do začátku budete potřebovat - pomazánky i hotová jídla. Určitě se vám vyplatí koukat i do sekce exotických potravin. Budete se divit, kolik produktů z asijské, thajské či indické kuchyně je vegan.

Staňte se členem veganských komunit

Webů a portálů o veganství je na internetu mnoho. Dočtete se tam základní informace o potravinách, stavbě jídelníčku a nezbytných vitamínech, které je nutné doplňovat, ať už potravinami nebo doplňkami stravy (např. vitamín B12). Doporučujeme stát se členem některých facebookových skupin, kde se veganské jídlo řeší. Ve vašem městě jistě žije početná skupina veganů, zkuste je vyhledat a přidat se k nim. Minimálně se dozvíte, kde se co nového objevilo za produkt a nebo, co kde zlevnili :) Zdroj: shutterstock.com

Začněte vařit

Veganská kuchyně je opravdu zábavná a je škoda se jí vyhýbat. Experimentujte s potravinami, zkoušejte, testujte a nebojte se kombinovat neobvyklé suroviny. 

Mistrem na složení

Brzy zjistíte, co za potraviny můžete a co ne. Vaše nákupy se stanou sportem. Každý nový veganský úlovek budete oslavovat a radovat se z nových chutí a jídelních variant. Hostit druhé vás bude činit šťastnými.

Veganství není jen způsob stravování, je to kompletní životní styl, který respektuje právo na život v celé jeho komplexnosti.

Autor:
Publikováno: 23. 10. 2017 10:00 Nahlásit obsah