Nastal čas medvědího česneku. Ano, už roste!

Nastal čas medvědího česneku. Ano, už roste! Zdroj: shutterstock.com

Co může být krásnějšího než začátek jara a plánování kulinářských experimentů z čerstvých bylin. Jednou z takových bylin je i medvědí česnek. Určitě jste o něm hodně slyšeli. Jeho čas výskytu se právě naplnil a máte přibližně měsíc na jeho sklizeň.

Říká se, že medvědí česnek (také divoký česnek) je prvním poslem jara. Vyskytuje se hojně především na vlhkých loukách a v listnatých lesích a hustě pokrývá velké plochy. Sklízí se jeho listy a to právě pro svou lahodnou česnekovou vůni a chuť.  Chuťově jsou nejintenzivnější mladé lístky, postupem času ztrácejí na intenzitě. Česnek proto už v době květu nesbírejte. Zdroj: shutterstock.com Listy medvědího česneku připomínají listy konvalinky, proto pozor na záměnu. Konvalinka je totiž jedovatá. Pokud si nejste jisti, lístek promněte mezi prsty, česneková vůně je nezaměnitelná.

Medvědí česnek oplývá mnohými léčivými účinky jako tradiční česnek, avšak mnohem intenzivněji. Má úžasný dopad na pročištění organismu, především na ledviny, žaludek a střeva. Čerstvé lístky mají pozitivní vliv na močový měchýř a vyprazdňování. Taktéž je nedoceněným prostředkem pro očištění krve.

Zpracovává se různě - od tinktur po víno. Nejoblíbenější využití ale nachází v kuchyni. Čerstvé lístky zabalené ve vlhké utěrce vám v lednici vydrží téměř celý týden. Můžete jej použít do polévek nebo v podobě pesta do těstovin a salátů. Skvěle chutná čerstvě nasekaný na obyčejném krajíci chleba s máslem. Někteří lidé medvědí česnek zamrazují, někteří suší. Bohužel těmito konzervacemi ztrácí česnek léčivé účinky.

Kolem medvědího česneku je vždy velký ruch. Lidé si jej zamilovali a atraktivnost jeho sklizně roste. Proto bychom rádi na tomto místě poděkovali všem, kteří respektují chráněná území a česnek trhají pouze tam, kde je dovoleno se vším respektem k přírodě. 

 
Autor:
Publikováno: 27. 3. 2018 11:33 Nahlásit obsah