Naučte se správně vyslovovat italská jídla!

Naučte se správně vyslovovat italská jídla! Zdroj: Shutterstock.com

Určitě i vám se někdy stalo, že jste seděli v pěkné italské restauraci, listovali si jídelním lístkem a vybrali si jídlo, jehož název jste neuměli vyslovit. Na tom by nebylo nic neobvyklého, jenže bohužel v dnešní době si lidé pletou názvy i běžných pokrmů, což už tak úsměvné není.

Proto se dnes podíváme na to, jak se některá, především italská, jídla vyslovují a konečně si již nebudete při objednávání vašich oblíbených jídel lámat jazyk.

Gnocchi

Na tuto pochoutku existuje nesčetně mnoho pojmenování a bohužel je můžeme slýchávat přímo i od číšníků, kteří v dané restauraci pracují. Ovšem nejrozšířenější je výraz „gnoči“. Že ho používáte taky? Jenže v italštině se „gn“ čte jako „ň“ a „c“, za kterým následuje „chi“, se vyslovuje jako „ki“. Takže, jak se mají tedy správně gnocchi vyslovovat? Ano, je to „ňoki“.

Bruschetta

Ani v tomto případě s lekcí italštiny nekončíme! Bruschetta je sice o něco méně rozšířený pokrm než gnocchi, ovšem i ona patří do skupinky jídel, které my Češi prostě neumíme vyslovit. Takže pokud je „ch“ před „e“, nevyslovuje se to jako „če“, ale jako „ke“. Takže nám vznikne název „brusketa“ a to už nezní tak složitě, že?

Zdroj: Shutterstock.com

Těstoviny a pečivo

Především tagliatelle a fettuccine jsou opravdovým oříškem. Takže opět menší lekce italského jazyka – u slova tagliatelle čteme „gli“ jako „lj“, což nám tedy dá slovíčko „taljatele“. U dalšího typu těstovin, tedy fettuccine, se po sobě jdoucí písmena „ci“ čtou jako „či“ a tedy správná výslovnost těchto záludných těstovin je „fetučíne“. A nyní přejdeme od těstovin k pečivu. Převážně je u nás k dostání italské pečivo ciabatta a i v tomto případě platí, že „ci“ se čte jako „či“ a tím nám vznikne jednoduché slovo „čabata“.

strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 16. 5. 2017 10:51 Nahlásit obsah