Pomoc! Na večeři přijdou vegani

Pomoc! Na večeři přijdou vegani Zdroj: www.shutterstock.com

Pozvali jste na návštěvu své veganské přátele, ale nemáte představu o tom, co mohou jíst? Nejprve se zhluboka nadechněte a uklidněte se hrstkou sýra a plátkem vepřového z rotačního grilu, o kterém předpokládám, že ho má každý masožravec v kuchyni.

Hoštění vašich zvířata milujících hostů je snadnější, než se zdá. Na začátku devadesátých let jsem byl 7 let veganem, tehdy u nás neexistovala zmrzlina bez mléka a náhražky sýrů chutnaly jako plast. Dnes máme všechno na rostlinné bázi. Existuje dokonce i prášek napodobující míchaná vajíčka a bezmasé burgery najdete na každém rohu.

Spousta výrobců usnadňuje veganský nákup tím, že své produkty označí. Ale pokud kroužíte ve tmách a nejste si jistí ingrediencemi, můžete si stáhnout appku Is That Vegan, která vám osvětlí váš problém při nákupu potravin.

Někteří vegani jsou přísnější než druzí - obzvlášť pokud se jedná o těžko vyslovitelná aditiva - takže podávejte jídla tak jednoduchá, jak jen to jde. Zde najdete pár snadných jídel, která sdílím se svými masožravými přáteli.

Tacos a burritos

Zdroj: www.shutterstock.com

Pokud jde o velkou párty a chcete mít v nabídce i maso, připravte variantu "udělej si sám" s miskami plnými ingrediencí pro každého. Takhle se vaši veganští přátelé nebudou cítit odstrčení.

Ne vždycky používám imitace masa, ale pokud chcete být nóbl, můžete přidat nějaké rostlinné hovězí nebo salámy. Robi, nebo seitan jsou rostlinná masa, která najdete ve většině supermarketů, ale pokud chcete mít více možností, zajděte do zdravé výživy.

Kukuřičné nebo obilné tortilly jsou obvykle v pořádku. Rychlý pohled na složení vás obeznámí, jestli neobsahují sádlo. Tortillové chipsy jsou téměř vždy veganské, s vyjímkou některých s limetkovou příchutí, které z nějakého nám neznámého důvodu obsahují mléko.

Jako posypku můžete použít strouhaný veganský čedar nebo místo zakysané smetany tofutti, nebo mějte jednoduše po ruce guacamole. Nejlépe domácí. Ne, že by to kupované nebylo veganské, jen se domnívám, že kdokoliv, kdo nenabízí své vlastní guacamole, by se měl stydět.

Pizza

Zdroj: www.shutterstock.com

Někteří mí přátelé tvrdí, že když nepoužijeme sýr a mleté maso, technicky vzato nejde o pizzu. Můžeme souhlasit nebo ne, ale zažil jsem spoustu skvělých večírků s veganskou pizzou a masožravými přáteli. 

Pokud si nepřipravíte vlastní těsto, ve většině supermarketů najdete předpřipravené v oddělení chlazeného nebo mraženého zboží. Mezi moje oblíbené patří také veganské listové těsto.

A co na vrch? Ve zdravých výživách je k dispozici celá řada veganských salámů, šunky i slaniny. A hlavouni z Daiya přišli na to, jak vyrobit mozzarellu bez mléka, která skvěle chutná a roztéká se jako pravý sýr.

Měli byste se podívat na složení omáček, ale jednoduchá volba jako omáčka marinara je obvykle sázkou na jistotu. Často si připravuji vlastní rajčatovo-bazalkovou omáčku.

Sendviče

Zdroj: www.shutterstock.com

Pokud patříte mezi lidi, co si myslí, že chleba není veganský, vyvedu vás z omylu: Prostý bochník je z mouky, vody, kvasnic a soli. Existují povídačky o veganech, kteří nejedí chléb, protože kvasnice jsou živý mikroorganismus, ale osobně jsem žádného takového nepotkal.

V regálech jsou spousty veganských možností, ale čerstvý chléb z pekárny je vždycky dobrou volbou, protože je méně pravděpodobné, že by obsahoval neveganské ingredience na prodloužení trvanlivosti. Já vždycky volím kváskový.

Jako náplň do sendvičů použijte třeba plátky tofu nebo tempeh. Pokud se chcete vyhnout kupovaným náhražkám masa, můžete sami osmahnout nějaký tempeh nebo tofu a dochutit sojovou omáčkou. Obyčejná hořčice je veganská a sojanéza nebo tofunéza jsou skvělé bezvaječné varianty majonézy.

Doplňte špenátem, rajčaty a avokádem nebo jinou vámi preferovanou zeleninou. 

Co když jste monstrum, které úplně zapomnělo, že vaši přátelé jsou vegani?

Pokud jsou vaši hosté již na cestě a vy panikaříte, zkuste být tvůrčí a přemýšlejte, co všechno vegani jedí, spíš než abyste mysleli na to, co nejedí. Připravil bych večeři z těstovin, rajčatové omáčky a černých oliv, které ve své kuchyni vždycky najdu.

Nebo prostě předstírejte, že celou dobu bylo v plánu jídlo na objednávku, a každý si může nechat dovézt svou vlastní večeři.

Publikováno: 13. 7. 2018 11:44 Nahlásit obsah