Velké srovnání grilů: Který bude ten váš?

Velké srovnání grilů: Který bude ten váš? Zdroj: Shutterstock.com

Grilovací sezóna je již v plném proudu, avšak mnoho z nás buďto svůj vlastní gril ještě nemá, anebo přemýšlí o pořízení nového a lepšího, než je ten stávající. Tím, že je na výběr nepřeberné množství, je velmi těžké vybrat přesně ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Pří výběru totiž nejde jen o vzhled a o značku, je třeba zohlednit, k jakému účelu jej chcete využívat, pro kolik osob nejčastěji grilujete a především také to, jestli bydlíte v bytě či v domku se zahradou. Dalším důležitým faktorem, který je potřeba při koupi nového grilu vzít v potaz, je jakou zkušenost již s grilováním máte a v neposlední řadě rovněž, kolik jste ochotni do tohoto velmi šikovného pomocníka investovat.

Jestliže jste si dokázali na výše zmíněné otázky odpovědět, přecházíme k dalšímu kroku a tím je přímo výběr onoho grilu. Na trhu si můžete vybrat z grilů na dřevěné uhlí, plynových, elektrických a dokonce i hybridních. V čem se od sebe tyto grily liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Plynové grily

Tyto grily se řadí mezi ty nejpohodlnější, co se obsluhy týče. K plynovému grilu potřebujete jen propanbutanovou láhev, otočit jediným knoflíkem a obsluhujete jej jako klasický sporák. Plynové grily jsou vybaveny poklopem, pod kterým se maso krásně propeče do požadovaného stavu. Tyto grily bývají rozšířené o odkládací prostory a často bývají také vybaveny háčky pro pověšení grilovacího náčiní. Tím, že jsou plynové grily o něco větší než jejich „sourozenci“, samozřejmostí bývají kolečka, která jejich manipulaci usnadňují.

Velkou škálu plynových grilů má společnost Mountfield, která nabízí řadu špičkových grilů, především americké značky Char-Broil, což je jeden z nejstarších výrobců grilů vůbec. Není se tedy čemu divit, že se může pyšnit velkou oblibou i u nás, protože firma své výrobky vyvíjí k dokonalosti již po generace.

Plynový gril Char-Broil Royal Zdroj: mountfield.cz Abychom však plynové grily jen nechválili, existuje i pár nevýhod. Například to může být vyšší pořizovací cena, kterou však vykompenzuje opravdu jednoduché ovládání. Někdo může rovněž namítat, že mu chybí vůně kouře.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou menší, nežli ty plynové. Tím, že se váš pokrm připravuje nad ohněm, získá nezaměnitelnou a opojnou vůni kouře, kterou mnozí na grilování tak oceňují. Správný gril na dřevěné uhlí by měl mít rošt z pevné oceli, vyniká také jednoduchou konstrukcí. Skládá se z kotle a víka, což je velkou výhodou, pokud máte v plánu gril převážet – je tedy lehčí, skladnější a především levnější. Nevýhodou těchto grilů je však delší příprava pokrmů, není tak úplně jednoduché regulovat teplotu a poletování popela by také mohlo být někomu nepříjemné.

Gril Jamie Oliver Park žlutý Zdroj: mountfield.cz

Elektrické grily

Velkou výhodou elektrických grilů je to, že jejich obsluha i údržba je jednoduchá a můžete je používat i v kuchyni za deštivého počasí, když dostanete chuť na něco grilovaného. Nemusíte obstarávat plynovou bombu ani dřevěné uhlí, jednoduše je zapojíte do elektrické zásuvky a vaše grilovačka může začít. Díky svým vlastnostem si elektrické grily oblíbili zejména lidé, kteří bydlí v bytě, rádi grilují například na balkóně, ale nechtějí obtěžovat sousedy poletujícím popelem nebo kouřem. Pokud však tento gril máte na zahradě, musíte neustále myslet na přívod elektřiny a kvůli menší grilovací ploše je vhodný pro méně početnou rodinu.

Elektrický gril Char-Broil Bistro Zdroj: mountfield.cz Pokud je tedy pro vás elektrický gril jasným vítězem, velmi zajímavou novinkou je elektrický gril Char-Broil Bistro, jehož konstrukce je vyrobena z lehkého hliníku a grilovací mřížka z nerezové oceli. Je vybaven také mimo jiné integrovaným teploměrem pro správnou teplotu grilování a dokonce i odkládací plochou, která u těchto grilů nebývá až tolik zvykem.

Hybridní grily

Že jste o nich ještě neslyšeli? Jedná se o revoluční technologii Gas2Coal, která kombinuje výhody grilování na plynovém grilu a na grilovacích briketách. Získáte tím tedy gril, který vaše maso připraví rychle a rovnoměrně společně s nezaměnitelnou vůní dřevěného uhlí.

Hybridní gril Gas2Coal Zdroj: mountfield.cz Jestliže se tedy nemůžete stále rozhodnou, který gril si vybrat, můžete vyzkoušet právě tento. Hybridní gril vám umožňuje změnu režimu paliva během pár sekund, a tak si můžete vyzkoušet od každého něco.

Autor:
Publikováno: 22. 6. 2018 08:00 Nahlásit obsah