Vypěstujte si vlastní avokádo

Vypěstujte si vlastní avokádo Zdroj: shutterstock.com

Hruškovice přelahodná, neboli avokádo. Superpotravina s mimořádným obsahem mastných kyselin, draslíku, mědi, magnezia, fosforu a hromady vitamínů. Tohle exotické ovoce si snadno vypěstujete doma. Nebo alespoň jeho krásný strom.

Na internetu najdete mnoho způsobů, jak vypěstovat doma rostlinku avokáda. Není to nic složitého, ale některé zaručené postupy jsou příliš komplikované. Zkoušeli jsme naklíčit mnoho pecek z avokáda a nyní vám přinášíme ten nejjednodušší:

Pecku z avokáda ihned po vytažení z dužiny omyjte a vložte do misky s vodou, tak aby polovina pecky vyčnívala ven. Doporučujeme vodu každý den měnit a pecku vkládat zpátky do misky do stejné polohy. Neotáčejte s ní. Misku si umístěte na nějaké viditelné místo, třeba hned velde kuchyňskédo dřezu, ať na výměnu a doplňování vody nezapomínáte. Zdroj: shutterstock.com

Teď musíte zůstat hodně trpělivý. Pecka nezačne praskat a klíčit dřív než za několik týdnů (počítejte alespoň 6 týdnů). Jakmile pecka praskne a z jedné strany se začne objevovat klíček (alespoň 1 cm), nachystejte si kvalitní půdu a dostatečně velký květináč a pecku do ni zasaďte tak, aby polovina pecky vyčnívala ven z hlíny, ale klíček byl pod (sám si najde cestu, jak se pořádně do hlíny zavrtat). Půdu zalévejte pravidelně, aby byla stále vlhká, ale nepřelévejte nebo vám začnou hnědnout listy. V zimě zálivku výrazně omezte. 

Rostinku dejte na slunné místo, třeba na okenní parapet (pozor na ostré letní slunce). V létě ji klidně umístěte ven. Možná budete překvapeni, jak avokádo rychle roste. Pokud bude mít příliš tenký stonek, nebojte se ho zaštipnout. Bude se vám pak lépe košatit.

Uvádí se, že plodit by mohlo za 5 až 8 let od vysazení. Nemusí však plodit nikdy. V našich podmínkách by to byla spíše vzácnost. Nicméně radost z očekávání je také krásná :)

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2018 12:59 Nahlásit obsah