The Fast diet: dvoudenní půst, který si zamilujete

The Fast diet: dvoudenní půst, který si zamilujete

Kniha The Fast diet o postní a rychlé dietě od lékaře Michaela Mosleyho a novinářky Mimi Spencerové se během loňského roku neustále držela na předních příčkách prodeje Amazonu v Británii. Přesto knihu s podtitulem Zhubněte, zůstaňte zdraví, žijte déle u nás téměř nikdo nezná. O co tedy jde?

The Fast diet je založena na hubnoucím režimu 5:2. Tedy pět dní normálního stravování a dvou dnů půstu. Nepředstavujte si pod tím ale, že se pět dní budete nezřízeně přejídat a pak dva dny hladovět. To vůbec ne.

Jedná se o to, že jíte i pijete pět dní v týdnu normálně a pak následují dva postní dny. Doporučuje se je držet za sebou, ale z vlastní zkušenosti víme, že je lepší je během týdne rozdělit. Těžko se totiž odmítá kamarádčina oslava narozenin nebo lákavý firemní raut. Postní dny si tedy klidně přizpůsobte rozvrhu svého sociálního života.

Postní dny spočívají v tom, že nehladovíte, ale konzumujete maximálně 500 kalorií (muži 600 kalorií) za den. Záleží už na vás, jestli uvedené množství spořádáte najednou nebo si to rozdělíte do několika porcí. Spoluautor Michael Mosley doporučuje jídla rozdělit na snídani, kdy si můžete dopřát například dvě vařená vejce a plátek šunky a talíř ryby vařené v páře a zeleniny k večeři.

Ovšem je už jen na vašem výběru, která jídla zvolíte. Nám se v redakci osvědčily dětské zeleninové nebo ovocné příkrmy, instantní polévky ze zdravé výživy, kvalitní müsli tyčinky (bez jogurtové nebo čokoládové polevy) nebo ovoce a zelenina. Do denního limitu kalorií se počítají i tekutiny, takže si dejte pozor na kávu se smetanou a hlavně na alkohol. Nesmí se ale zapomínat na dodržování pitného režimu. Takže se pořádně zalívejte vodou, jelikož hlad je přeci převlečená žízeň.

Pokud si s počítáním kalorií nevíte rady, na internetu existuje spoustu kalkulaček, které vám s dodržováním limitu pomohou. A na všech obalech výrobků se nachází tabulky, kde hodnoty lehce vyčtete.

Jak už to tak bývá, ne všichni jsou z nové diety nadšení, ale dle nás existuje mnoho šílenějších, mučivějších a drastičtějších metod, jak zhubnout nebo pročistit organismus. Navíc autoři knihy si dietu pochopitelně sami zkusili a jejich výsledky jsou velmi povzbudivé - Michael Mosley zhubl během devíti týdnů deset kilo, měl mnohem více energie a snížily se mu hladiny krevního cukru a cholesterolu, stejně jako množství tělesného tuku. Mimi Spencerová snížila svůj index tělesné hmotnosti (BMI) o dva body a zhubla taktéž deset kilo, sice za období čtyř měsíců, ale výsledek je to krásný. Navíc se nechala slyšet, že dvoudenní půsty považuje za rituály, které na ni mají dobrý vliv. 

Myslíme si, že po vánočních svátcích plných jídla, pití a bujaré zábavy je The Fast diet dobrým způsobem, jak svůj organismus pročistit. Necpat se po dva dny není tak psychicky ani fyzicky náročné jako dlouhodobé drastické diety. Věřte, že až si pár takovými týdny projdete, budete se na postní dny dokonce těšit. Je jasné, že žádná dieta nefunguje na všechny stejně, ale za zkoušku rozhodně nic nedáte. Pokud se rozhodnete tuto dvoudenní dietu vyzkoušet, přejeme vám hodně štěstí, pevnou vůli a nekručící žaludky. 

Autor:
Publikováno: 6. 5. 2017 10:00 Nahlásit obsah