Maté – zázračný nápoj jihoamerických indiánů

Maté – zázračný nápoj jihoamerických indiánů Zdroj: Shutterstock.com

Maté mnozí z vás znají z čajoven nebo specializovaných obchodů s čajem. Přesto se nejedná o čaj, ale sušené a drcené listy cesmíny paraguayské. Tento strom je indiány považovaný za posvátný a není se čemu divit. Maté pomáhá s úpravou váhy při dietách, mírní projevy stárnutí, zlepšuje obranyschopnost a především dodává přes den ztracenou energii.

Nápoj Yerba Maté nebo zkrátka jen maté je v dnešní době populární i mimo svůj domov v zemích Jižní Ameriky. Pijí jej lidé po celém světě. Mnozí mu dávají přednost před kávou či energetickými nápoji. Možná byste se měli i vy zařadit mezi pravidelné konzumenty maté. Tento nápoj je totiž nejen velice lahodný, ale má i blahodárné účinky na naše zdraví.

Co je maté?

Již v úvodu jsme zmínili, že se maté vyrábí z nadrcených listů cesmíny paraguayské, které se nejprve suší nad ohněm. Cesmína je pěstována především v Brazílii, Argentině, Uruguayi a Paraguayi. Slovo „maté“ pochází z kečuánského slova „mati“, což znamená odvar nebo čaj. Nejprve maté proniklo do jižních států USA, kde se pro své povzbuzující a stimulační účinky stalo velice populární mezi kovboji. Odtud pak jihoamerický nápoj expandoval do Evropy a dále do světa...

Ve své domovině v Argentině a Paraguayi pravidelně pije maté až 95 % obyvatelstva. Popíjení maté je tady přímo rituál, podobně jako čajové dýchánky ve Velké Británii. Tradičně se maté pije z tzv. kalabasy, což je speciálně upravená nádoba z vydlabané tykve. Z této nádoby se maté popíjí zvláštní, většinou kovovou trubičkou, vlastně jakousi slámkou. Té se říká bombila. Ve většině tuzemských čajoven dostanete Yerba Maté v kalabase s bombilou a můžete si tak jihoamerický rituál vychutnat na vlastní kůži.

Proč pít maté?

Yerba maté je známé především díky svým povzbuzujícím účinkům, které bychom mohli přirovnat ke kávě. Maté obsahuje kofein alkaloid, známý také jako matein. Na rozdíl od kávy se však povzbuzující účinky maté dostavují postupně, v menších dávkách, za to přetrvávají delší dobu a nenastává potom nechvalně známý kofeinový šok, kdy jsme náhle vyčerpaní a potřebujeme další kávu. Účinky maté vyprchají stejně pozvolně, jako nastoupily. Matein na rozdíl od kofeinu není návykový. Tím ale výhody tohoto lahodného nápoje nekončí, naopak...

Zdroj: Shutterstock.com
strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 21. 5. 2017 11:40 Nahlásit obsah