Co jedli jeskynní lidé? Mohlo to za jejich vyhynutí?

Co jedli jeskynní lidé? Mohlo to za jejich vyhynutí? Zdroj: www.shutterstock.com

Stravování našich předků mohlo napomoci k jejich vyhynutí. Čím se nakonec opravdu stravovali?

Než se objevili první lidé, byli tu neandrtálci, poddruh pralidí, který vyhynul někdy před 40 000 lety. Jedna teorie o jejich zániku vychází i z jejich jídelníčku. Když se objevili na scéně jeskynní lidé, byl jejich jídelníček pestřejší a "přežití nejsilnějšího" vyšlo ve prospěch Homo sapiens.

Ale nový výzkum odhalil, že strava jeskynních lidí nebyla tak pestrá, jak se dříve vědci domnívali. Ve skutečnosti vypadalo to, co si dávali na svůj pomyslný talíř, podobně jako to, co jedli neandrtálci.

Zdroj: www.shutterstock.com

V nové studii publikované v deníku Scientific Reports vědci ze Senckenbergova výzumného ústavu ve Frankfurtu analyzovali stravu jeskynních lidí pomocí dat shromážděných z nejstarších fosílií z jeskyň Buran Kaya na Krymském poloostrově na Ukrajině. Tým měřil procenta izotopů uhlíku a dusíku na fosíliích a kostech a také obsah dusíku-15 v různých aminokyselinách. Jednoduše to znamená, že tým byl schopen rozeznat, co jeskynní lidé jedli na základě složek v jejich kostech.

Co vědci objevili, byla vysoká hladina dusíku-15, který nepocházel z rybích produktů, jak se mnozí vědci předtím domnívali, ale z mamutů, klíčové ingredience jídelníčku neandrtálců. Takže teď vědci věří, že co se týče jídla, nebyli jeskynní lidé osvícenější, místo toho jeskynní lidé a neandrtálci soupeřili o své večeře.

Zdroj: www.shutterstock.com

"Podle našich výsledků neandrtálci a první lidé přímo soupeřili o své jídlo, a zdá se, že v této soutěži si neandrtálci vytáhli kratší stéblo," napsal tým vědců ve svém výzkumu.

Jeskynní lidé měli ale ve svém jídelníčku jeden klíčový rozdíl. Vědci také objevili, že jedli mnohem více rostlin než jejich neandrtálští předchůdci. Tento rozdíl není to, čím se tento výzkum zabýval, ale stálo by to za bližší prozkoumání: je rostlinná strava klíčem k zabránění našeho vyhynutí?

Publikováno: 13. 9. 2018 14:36 Nahlásit obsah